Konya Gece Açık Dişçi, Konya Nöbetçi Dişçi, Konya Nöbetçi Diş Hekimi, Konya 24 Saat Açık Dişçi, Konya Pazar Günü Açık Dişçi, Konya Diş Acil, Konya Gece Açık Diş Doktoru.

Eldeniz Ağız Diş ve Sağlığı Polikliniği Konya Diş Beyazlatma ve Konya Diş Beyazlatma Fiyatları konusunda hizmet vermektedir. Randevu için tıklayın!

Diş beyazlatma (Bleaching), dişlerin renk tonlarında çeşitli yöntemlerle açılma sağlayan tedavilerdir. Ağartmada beklenen ton farklarına bağlı olarak ev tipi ya da ofis tipi diş beyazlatma yöntemleri uygulanabilir. Gerekli durumlarda ise bu iki yöntem kombine olarak uygulanıp daha etkin bir tedavi sağlanabilir. Tek dişin beyazlatılması yöntemiyle ise kanal tedavisi uygulanan dişlerde meydana gelebilen renklenme problemleri ortadan kaldırılabilir.

Diş Beyazlatma (Bleaching) Tedavi Uygulamalarında Süreç Nasıl İlerler?

Ofis tipi diş beyazlatma uygulamaları, klinik koşullarında diş hekiminin takibi ile yapılır. Bu işlemde dişlere beyazlatma jeli uygulanır ve ardından UV ışını veya lazer ışık kaynağı ile jelin aktivasyonu sağlanır. Tek seanslık bir tedavi, ortalama olarak 1 saat içerisinde tamamlanır. Bu sayede oldukça kısa bir sürede etkin bir ağartma işlemi gerçekleştirilmiş olur. Gerekli görülen durumlarda birden fazla seans uygulaması planlanabilir. Klinik ortamında yapılan bu tedavi ile birlikte ev tipi beyazlatmanın kombine edilmesi planlandığında, uygulamayı takip eden 2-3 günlük süreçte ev tipi beyazlatma işlemi uygulanarak tedavi desteklenebilir.

Ev tipi diş beyazlatma uygulamalarında öncelikle hastanın ağız içerisinden ölçü alınır ve bu ölçü üzerinden laboratuvar ortamında kişiye özel plaklar hazırlanır. Hazırlanan beyazlatma plaklarına diş hekiminin önerileri doğrultusunda da diş beyazlatma jeli uygulanır. Bu plaklar günlük belirli bir süre boyunca kullanılır ve dişlerin renklerinde zaman içerisinde ağarma meydana gelmesi sağlanır. Tedavi ortalama olarak 10-15 gün boyunca plakların günlük 4-6 saat kullanılmaları ile tamamlanır. Plaklar her kullanımın ardından sabun ve soğuk su yardımıyla kolaylıkla temizlenebilir.

Tek diş beyazlatma işlemlerinde kanal tedavisi görmüş dişte yer alan dolgu sökülür ve beyazlatma jeli ilgili dişin iç kısmına uygulanır. Açılan bölge geçici dolgu materyali ile kapatılarak dişte renk değişiminin gözlenmesi beklenir. Sağlıklı bir tedavinin sağlanması için dişte meydana gelen renk değişiminin belirli aralıklarla diş hekimi tarafından kontrol edilmesi gerekir. Yeterli derecede ağartmanın sağlandığı durumlarda, uygulanan beyazlatma jeli dişin içerisinden temizlenir ve açılan bölge dolgu materyali ile restore edilir.

Diş Beyazlatma Yönteminin Tercihinde Nelere Dikkat Edilir?

Hasta için ideal beyazlatma yöntemine karar verilmesi için diş hekiminin ayrıntılı bir muayene ile hastanın ağız için durumunu değerlendirmesi gerekir. Beyazlatma tedavilerine engel teşkil edecek herhangi bir problemin olmaması durumunda tedavi yöntemlerinin seçimi, dişlerin renginde meydana gelmesi istenen değişim miktarına bağlı olarak yapılabilir. Kısa sürede belirgin bir renk farkının oluşması isteniyorsa ofis tipi beyazlatma işlemleri doğru tercih olabilir. Hastanın renk tonu beklentisinde kararsız olduğu ya da minimal düzeyde ağartma istediği durumlarda ise ev tipi beyazlatma yöntemi daha uygun bir seçenek olabilir.

Ev tipi beyazlatma uygulamalarında dişlerin ağartılma süresinin daha geniş bir zaman dilimine yayılması sayesinde renk tonu daha kontrollü bir şekilde belirlenebilir. Kanal tedavilerinin neden olduğu renklenmelerde ise ilgili dişin üzerine uygulanan beyazlatma jelleri ile renklenmenin giderilmesi mümkün değildir. Bu nedenle böyle durumlarda dişin içerisine uygulama yapılmasına olanak tanıyan tek diş beyazlatma işlemleri uygun bir tedavi seçeneği olacaktır.